Bli medlem!

150:- per år
betala in till bg 323-6908

Eller Swish till:
123 173 27 83

Medlemsrabatter:
10% Wulkans Bobutik
15% inramningar Stadins glas
10% konstnärsmaterial Stadins glas
10% Gilla Kreativ

Hitta hit

Enter galleria, plan 2
Tel: 076-824 24 46
bodenkonstgillet@gmail.com

karta

Tidigare utställningar

2017

4/11 - 26/11 Hampus Lejon - måleri
7/10 - 29/10 Anneli Furmark - teckning/måleri
9/9 - 1/10   Tove Jacobsson & Elin-Alexandra Sundström - måleri/skulptur
1/7 - 30/7   Svenska konstnärsförbundet nord
20/5 - 11/6  Robert Markström - måleri/video
22/4 - 14/5  Linda Lasson - broderi
18/3 - 9/4   Tomas Sigfrinius - måleri
18/2 - 12/3  Erik Simander, Emma-Sofia Olsson - foto
21/1 - 12/2  Linnea Henriksson - måleri

2016

19/11 - 11/12 Ann-Louice Abrahamsson, akvarell
22/10 - 15/11 Rauno Still, skulptur, måleri
24/9 - 16/10  Sven Nordstedt, Kerstin Nyman, foto och måleri
30/4 - 22/5   Christina Hagander, Marie Sundberg, textil
2/4 - 24/4    Lena Kriström, skulptur
12/3 - 27/3   Bodens konstförenings vårsalong
13/2 - 6/3    Anna Almqvist, akvarell

2015

28/11 - 20/12 Anna Kristensen
7/11 - 22/11  Aino Näslund, grafik och emalj
10/10 - 1/11  Joachim Grönberg Karkea, akvarell
12/9 - 4/10 Hans Kvam, måleri
15/8 - 6/9  Bert och Eva Westman Linné, måleri
30/6 - 18/7 Anders Lindmark och Agneta Lindmark-Pettersson
23/5 - 14/6 Karin Gustavsson, textil
25/4 - 17/5 Kerstin Bergman, grafik och collage
4/4 - 19/4  Bodens konstförenings vårsalong
7/3 - 29/3  Eva Källman, måleri
7/2 - 1/3   Fredrik Lindberg, måleri 
10/1 - 1/2  Rita Börlin, måleri och skulptur

2014

29/11 - 14/12 1 kubikmeter konsthantverk 
              Carolina Linné, Gustav Bolin - keramik
8/11 - 23/11 Pia Schmaltz och Bengt Frank 
11/10 - 1/11 Tomas Colbengtson - glas, måleri
27/9 - 5/10  Konstens vecka. Inaktuell konstsalong
             Bodens konstgilles medlemmar säljer konst
6/9 - 21/9   Carl-Fredrik Ekström - foto
9/8 - 31/8   Lillevi Hultman - textil
24/5 - 15/6  San Lundberg -  måleri
26/4 - 18/5  Cecilia Enberg - grafik, teckning, textil
5/4 - 20/4   Bodens konstförenings vårsalong
8/3 - 30/3   Peter Sundström - akvarell
8/2 - 2/3    Fredrik Sundqvist - måleri
18/1 - 2/2   Lotta Lampa, formgivning

2013

30/11 - 15/12 Jan-Anders "Jatte" Eriksson, måleri
9/11 - 24/11 Mats Wikström, träobjekt
19/10 - 3/11 Britta Marakatt-Labba, broderi, collage
28/9 - 13/10 Magnus Björkbom, måleri
7/9 - 22/9   Karin EE von Törne Haern, måleri   
17/8 - 1/9   Blaziuz, grafik, akvarell
1/6 - 16/6   Variationer - Svenska konstnärsförbundet Region Nord
             jurybedömd utställning
11/5 - 26/5  Eva Zettervall, måleri, collage
20/4 - 5/5   Karin Kemi, måleri 
30/3 - 14/4  Bodens konstförenings vårsalong 
9/3 - 24/3   Hans Johansson, grafik, måleri 
16/2 - 3/3   Jette Andersen, skulptur, måleri 
26/1 - 10/2  Britt Hillbom, grafik, emalj, animation 
5/1 - 20/1   Jan Berg, måleri

2012

8/12 - 23/12  Jennie McMillen, broderi
17/11 - 2/12  Maj-Doris Rimpi, måleri, textil, slöjd
27/10 - 11/11 Eva Hagström, textil
6/10 - 21/10  Brita Weglin, akvarell, grafik
15/9 - 30/9   Leif Å Larsson, måleri
25/8 - 9/9    Anders Sunna, måleri, blandteknik
4/8 - 19/8    Lennart Sjögren och Eva Forsberg, måleri, träsnitt
2/6 - 17/6    Gertie B Granvik, foto, textil
12/5 - 27/5   Mikael Dysholm, måleri
21/4 - 6/5    Vårsalong Bodens konstförening
31/3 - 15/4   Magnus Svensson, måleri
10/3 - 25/3   Curt Hamne och Eva Björk, akvarellmåleri
18/2 - 4/3    Anders Lindmark, måleri
28/1 - 12/2   Anders Alm, fotografi
7/1 - 22/1    Staffan Pihl, måleri

2011

10/12 - 23/12 Lennart Holmbom, måleri
19/11 - 4/12  Bertil Sundstedt, måleri
29/10 - 13/11 "Krispigt vitt" - Mattias Baudin smide,
              Lotta Baudin glas, Sylvia Dahlberg foto,
              Stina Urberg trådkonst
8/10 - 23/10  Tex Berg, måleri
17/9 - 5/10   Viktoria Pettersson, formgivning
26/8 - 11/9   Iris Rönnqvist, måleri
6/8 - 21/8    Siw Markström, Luleå
5/7 - 31/7    Bodens filatelistförening
18/6 - 3/7    Eeva-Leena Väätäjä
28/5 - 12/6   "Från skiss till färdigt verk", Sv. konstföreningar
7/5 - 22/5    Bodens högstadieelever
16/4 - 1/5    Vårsalongen Bodens Konstförening
26/3 – 10/4   Mikael Arvidsson, Spöland
5/3 – 20/3    Lynn Gustafsson, Luleå
12/2 – 27/2   Eeva Liisa Holappa Jonsson, Alnö
22/1 – 6/2    Lilmarie Mellberg, Boden
2/1 – 16/1    Kristina Nilsdotter, Luleå

2010

11/12 – 23/12 Marita Bergström, Luleå
20/11 – 5/12  Lena Sundbom, Luleå
30/10 – 14/11 Enes Levic, Staffanstorp
9/10 – 24/10  Pelle Engman, Mora
18/9 – 3/10   Kristina Karlsson, Sollefteå
27/8 – 12/9   Urban Wikberg, Boden
7/8 – 22/8    Anders Wallin, Gustavsberg
5/6 – 20/6    Erika Juhl, Wedel, Tyskland
25/5 – 3/6    Björknäsgymnasiets ungdomar ställer ut
7/5 – 22/5    Bodens högstadieelever
17/4– 2/5     Vårsalongen Bodens Konstförening
27/3 – 11/4   Roger Sandberg, Boden
6/3 – 21/3    Annastina Eriksson, Piteå
13/2 – 28/2   Birgitta Romare, Växjö
23/1 – 8/2    Jan-Anders Eriksson, Luleå
2/1 – 17/1    Ingela Martikkala, Luleå

2009

12/12 – 27/12 Kirstie Ekelund, Stöde
21/11 – 6/12  Lena Nallo, Bureå
17/10 – 15/11 Rickard Påhlsson, Boden
19/9 – 11/10  Karina Eskilsson/Sara Nordengren Stockholm
29/9 – 13/9   Stefan Nilsson/Marianne Mettävainio/Sanna Nilsson
8/8 – 23/8    Lena Backman, Sundsvall
11/5 – 24/5   Bodens högstadieelever
25/4 – 10/5   Vårsalongen Bodens Konstförening
4/4 – 19/4    Lena Ekman
7/3 – 29/3    Hetta, jurybedömd utställning
14/2 – 1/3    Eva Westman-Linné, Luleå
24/1 – 8/2    Jusuf Suljanovic, Luleå
3/1 – 18/1    Staffan Forsberg, Luleå
2/1 – 17/1    Marianne Tarkkonen, Gammelstad och
              Eva Gunnarsdotter-Björk, Luleå

2008

22/11 – 7/12  Jörgen Nilsson, Överhörnäs
1/11 – 16/11  Leif Wyöni, Ånge
11/11 – 26/10 Anders Lidén, Härnösand
20/9 – 5/10   Maria Winbjörk, Gammelstad
30/8 – 14/9   Desiré Bergström, Gammelstad
9/8 – 24/8    Kerstin Nyman, Luleå
19/7 – 3/8    Eva Norberg, Sundsvall
28/6 – 13/7   Angelica Lantto, Luleå
2/6 – 15/6    Björknäsgymnasiets ungdomar ställer ut
26/5 – 1/6    Bodens högstadieelever
10/5 – 25/5   Vårsalongen Bodens Konstförening
19/4 – 4/5    Kicki Jeschke, Ånge/ Stina Oskarsson, Nordingrå
8/3 – 6/4     Mats Risberg, Luleå
16/2 – 2/3    Bengt Frank, Luleå
26/1 – 10/2   ”Boden förr och nu”, Bodens kommun/Forskarför.
5/1 – 20/1    Inger Thurfjell, Luleå

2007

15/12 - 30/12 Lars Lundqvist
24/11 - 9/12  Helena Wikström, Lena Ylipää, Åsa Bergdahl
l3/11 - 18/11 Dick Degerfeldt
13/10 - 25/10 Ulf Johansson
22/9 - 7/10   Bertil Sundstedt, Karin EE Larsson
1/9 - 16/9    Lars J:son Nutti, Matsåke Bergström
11/8 - 26/8   Daga Wennerström
21/7 - 5/8    Anna Granqvist, Helena Larsson
16/6 - 25/6   Agneta Andersson, Viktoria Andersson, Anita Mikko,
              Anita Ylipää, Lena Ylipää,
              Britta Marakatt-Labba, Lena Stenberg
6/6 - 17/6    Björknäsgymnasiets ungdomar ställer ut
23/5 - 3/6    Bodens högstadieelever
5/5 - 20/5    Vårsalongen Bodens Konstförening
14/4 - 29/4   Mikael Johansson
10/3 - 25/3   Ulrika Lundmark
17/2 - 4/3    Elisabeth Persson
27/1 - 11/2   Dag Wallin
6/1 - 21/1    Lars-Lennart Stenberg

2006

16/12 - 31/12 Brita Jacobson, Gun-Britt Nordmark, Göte Blomstervall
              Thorsten Nilsson, Rickard Påhlsson
25/11 - 10/12 Marianne Öqvist postumt
4/11 - 19/11  Lennart Holmbom
14/10 - 29/10 Gösta Hedström minnesutställning
23/9 - 8/10   Brita Weglin
2/9 - 17/9    Eeva-leena Väätäjä
12/8 - 27/8   Aina Rönnbäck
22/7 - 6/8    Britt-Louise Landfors
17/6 - 16/7   Piteåkonstnärer
17/5 - 28/5   Bodens högstadieelever
22/4 - 14/5   Vårsalongen Bodens Konstförening
1/4 - 16/4    Aino Gate, Astrid Gate
11/3 - 26/3   FUB
18/2 - 5/3    Hans Johansson
28/1 - 12/2   Jusuf Suljanovic
7/1 - 22/1    Roland larsson

2005

3/12 - 23/12  Cecilia Enberg
12/11 - 27/11 Marianne Maaävainio, Roger Sandberg
22/10 - 6/11  Lynn Gustafsson
1/10 - 16/10  Karin Kemi, Lena Larsson
10/9 - 25/9   Ida Persson, Johanna Forsberg, Mattias Baudin
20/8 - 4/9    Pia Hansson och Marje Toska
9/8 - 18/8    Agneta Pettersson, Anders Lindmark
23/7 - 7/8    Anne Ormrot
18/6 - 17/7   Tuoddargruppen
30/5 - 12/6   Björknäs gymnasium
23/4 - 15/5   Vårsalongen Bodens Konstförening
2/4 - 17/4    Wilke Adolfsson
12/3 - 27/3   FUB
19/2 - 6/3    Tuija Malinen
29/1 - 13/2   Leif Å Larsson
8/1 - 23/1    Erica Juhl