Fyra element – foto och textil
Gertie B. Granvik har alltid kreerat; tecknat, målat, vävt, sytt och fotograferat. Fotograferandet har löpt som en röd tråd genom hela livet. I början, för närmare fyrtiofem år sedan, var det mörkrummet som var allena saliggörande. Med den digitala tekniken har det lyft.
– Nu fotograferar jag digitalt ute i naturen, fritt och förutsättningslöst och så framkallar jag mina bilder i datorn, i lugn och ro, i dagsljus, i harmoni och min själ får ro. Mörkrummet hade sin tjusning, men, jag kände mig som en fånge, nu lyfter min själ och får vingar. Jag hoppas att budskapet når fram.
Idag är det foto och bildvävar som upptar Gerties tid. I en inte alltför avlägsen dåtid var det design och tillverkning av skinn-, mocka- och ulljackor som var i fokus.
– Vävarna lever sitt eget liv, de bråkar, de oroar och så helt plötsligt blir de sams, de har nått sitt mål, sin konklusion.
Vernissage lördag 2 juni kl. 12.00. Kl. 13.00 berättar konstnären om sin utställning.
Affisch – pdf